FŰZÉRI VÁR- FŰZÉR TÁJHÁZ PORTÁK-EBÉD- HOLLÓHÁZI PORCELÁN MÚZEUM- PÁLHÁZA VÍZIMALOM- PÁLHÁZA ERDEI KISVONAT !
NEM KELL VÉDETTSÉGI IGAZOLVÁNY
FŰZÉR-HOLLÓHÁZA-PÁLHÁZA!
FŰZÉRI VÁR- FŰZÉR TÁJHÁZ PORTÁK-EBÉD- HOLLÓHÁZI PORCELÁN MÚZEUM- PÁLHÁZA VÍZIMALOM- PÁLHÁZA ERDEI KISVONAT !
NEM KELL VÉDETTSÉGI IGAZOLVÁNY!!!!!
2022 július 09 szombat
Részvételi díj: 14000ft
Egyéb költség:
Fűzéri vár csoportos:
Felnőtt: 2400ft
Nyugdíjas- Diák: 2000ft
Fűzéri Tájház:
Felnőtt: 500ft
Nyugdíjas-Diák: 400ft
Hollóházi Porcelán Múzeum +Tárlatvezetés:
Felnőtt: 1700ft
Nyugdíjas: 1400ft
Diák: 1000ft
Pálhái Vízimalom: 400ft
Pálháza Erdei Kisvasút:
Felnőtt: 1500ft
Nyugdíjas- Diák: 1000ft
Ebéd szervezés alatt!
Program:
Indulás után, rövid pihenővel érkezés Fűzéri Várhoz! Füzér Vára a 13. század elején épült, ezzel hazánk legrégebbi várainak egyike. A Zempléni-hegységben fekvő füzéri várhegy tagja Magyarország 7 természeti csodájának. A látogatók a felvonóhidas kaputornyon át léphetnek be az újjáépült Alsóvárba, ahol a fogadó helyiségek és a pénztár kapott helyet. A fa és sziklalépcsőkön felkapaszkodva az óratoronyként is működő kaputornyon keresztül lehet bejutni Felsővár udvarába. A korhű ruhákba öltözött animátoroknak köszönhetően a vendégek sok érdekességet megtudhatnak a vár történetéről, lakóiról és épületeiről. A Felsővárból csodálatos kilátás nyílik a Zempléni-hegység vonulataira. Érdekesség, hogy Szapolyai János 1526-ban történt koronázása után Perényi Péter koronaőr a Szent Koronát nem Visegrádra vitte, hanem Füzér Várába, ahol csaknem egy évig őrizték. A település történelmében a koronaőrzés nagy jelentőséggel bír, így Perényinek a Polgármesteri Hivatal előtt bronz mellszobrot emeltek. A vár jelentős felújítása 2016-ban fejeződött be, melynek keretein belül felépült az Alsó Vár és megújult a Felső Vár. A településhez képest 170 méter magasan fekvő várhoz a Várhegy alatti fizetős parkolóból, egy emelkedő ösvénye negyed 25 perces sétával lehet elérni.
A vár látogatása után átsétálunk a Tájházba! Füzéri Tájház Porták bemutatása
A mestergerendába vésett évszám alapján a házat 1879-ben építette Horváth András. Az épület kőalapokon nyugvó, sárba rakott kőfalazattal épült. A bútorokat a szobában az úgynevezett sarkos elrendezési mód szerint helyezték el. A pitvar ill. a konyha funkciója sokat változott az idők során. Eredetileg a szoba előteréül szolgált a pitvar, de a kemence kikerülésével és a mellé épített masinával már főzés színhelye lett. Az épület két további helysége a kamra illetve az istálló.
Majd buszra szállunk és elmegyünk ebédelni!
Ebéd után megnézzük a Hollóházi Porcelán Múzeumot!
"A múzeum feladatát igazán akkor tölti be, ha tárgyai a művészi élmény mellett gondolatokat ébresztenek. A Hollóházi Múzeum a múlt tiszteletére tanít. Arra tanít mindnyájunkat, hogy az örökségként kapott művészetet és technikát fejlesztenünk kell, és maiak csak úgy lehetünk, ha megbecsüljük a folyamatot, ami a mát szülte."
A Porcelán múzeum után folytatjuk utunkat Pálházára!
Itt megnézzük a Pálházi Középkori Vízimalmot! „A malom - azon túl, hogy az emberiség egyik alapvető találmánya - nagyon fontos civilizatorikus és kultúrtörténeti intézmény is. Ahol megjelenik, oda a haladást, az emberek közti kommunikációt, a kereskedelmet, a nyitottabb gazdasági kapcsolatrendszer esélyeit viszi el. Az a közösségi hely, ahol a távolabbról érkezők megfordulnak, elidőznek, beszélgetnek, szorosabb kapcsolatokat teremtenek. Viszik és hozzák a híreket - a malomban minden összefut."
Majd felszállunk az Erdei kisvasútra! Pálházi Állami Erdei Vasút - PÁEV A Pálházi Állami Erdei Vasút menetrend szerinti járatai tavasztól őszig közlekednek a Zemplén szívében fekvő Pálháza Város központjából a kőkapui üdülőövezeten át Rostalló végállomásig. A 9 kilométeres vasútvonalon évente 40 ezer fő utazik.
Majd indulunk haza!
A program minimum 35 fő jelentkezése esetén indul!
A programváltoztatás jogát fenntartjuk.
Képek forrása:
https://fuzervara.hu/wp-content/uploads/2021/03/tajhaz_2021_tavasz.jpg
http://www.hungarikum.hu/sites/default/files/Hollohazi-porcelan-hungarikum%20%284%29.jpg